Mit is jelent az, hogy a mozgásból kihozni a legjobbat?
Kezdjük ott, hogy a legtöbben a test szintjén nem a legjobban kapcsolódunk önmagunkkal, a testérzetek visszajelzéseit nem érzékeljük vagy nem vesszük figyelembe. Többnyire a fejünkben élünk, a gondolataink határozzák meg tetteinket és azok minőségét. Sokan kerülnek úgy el hozzám, hogy lesérülnek valamilyen, nem is túl megerőltető edzés vagy torna közben, vagy akár egy kirándulás következtében. Miért?
Elsősorban azért, mert például 40-50 évesen még azt gondolják, hogy a testük nem öregedett és úgy állnak neki a mozgásnak, mint 20 évesen. Van, hogy éveket, évtizedeket hagynak ki a rendszeres mozgásból és onnan akarják folytatni, ahol abbahagyták. Logikus? Nem annyira. Vagy ami sajnos egyre gyakoribb, hogy tizenévesek - sőt sokszor tíz év alattiak is - sérülnek meg vagy akár krónikus jellegű panaszokkal keresnek meg. Miért? Leginkább azért, mert keveset mozognak, túlterheltek (például az iskolában), így nem fejlődik az erőnlétük, korán csökken a rugalmasságuk és hajlékonyságuk.
Másodsorban azért, mert nincs élő kapcsolatunk a saját testünkkel. Nem érezzük vagy nem vesszük figyelembe azokat a jelzéseket, amiket a test ad. X év kihagyás után elmegyünk edzésre, táncórára vagy egy könnyed jógára és figyelünk az oktatóra, a gyakorlatra, a résztvevőkre, az eszközökre, de alig a testünkre. Pedig abban élünk.
Harmadsorban alig ismerjük a testünket. A genetikánk, a testfelépítésünk, az erőnlétünk, a rugalmasságunk, hogy csak pár tényezőt említsek. Az én testem sosem fog spárgázni vagy kényelmesen jógaülésbe kerülni. Egyszerűen nem engedi az anatómiám. Gondolhatom, hogy a gurut követve majdcsak megcsinálom, de inkább csak rontani fogok a mozgásszervi egészségemen, mert - kitartóan kemény munkával - túlnyújtok pár szalagot, szétpasszírozok néhány porckorongot.
Hogyan lehet kihozni a legjobbat a mozgásokból?
Az alap a testünkkel való élő, érző kapcsolat felvétele. Az a tapasztalatom, hogy e nélkül bele sem szabad(na) fogni edzésekbe, ha hosszabb távú fizikai egészségben gondolkozunk. Ezt a kapcsolatot a testünkkel úgy tudjuk felvenni, kialakítani, hogy odafigyelünk rá. Pontosabban bele figyelünk, azaz érezzük. A figyelmünk befelé irányítása fejleszthető. Eleinte mindenképpen ajánlom ezt csukott szemmel és nyugalomban, nem mozgás közben gyakorolni.
Amikor befelé figyelünk észrevehetjük, hogy mi zajlik a testünkben, hogyan is vagyunk valójában - nem valamilyen koncepció alapján - a testünkben. Például érezhetünk feszültséget, merevséget, zsibbadtságot, könnyedséget, rugalmasságot, erőt, gyengeséget, hideget vagy meleget, bizsergést, szúrást, nyilallást, nyomást stb. Minden érzet a testünkben azt mutatja hogyan vagyunk éppen. Mit és hogyan érdemes mozogni (vagy éppen nem mozogni). Lehet az egész testre vonatkozó információ, pl. amikor kimerültek vagyunk vagy az ellenkezője, energikusak. És lehet részterületekre vonatkozó infó, pl. hogy merev a bokánk vagy hasogat a derekunk.
A testünkkel, a testérzetekkel való kapcsolat egyébként születésünkkor adott. Ekkor gyakorlatilag az érzékelésünk java a testérzetek érzékelése. És ezt különböző hangokkal és testbeszéddel ki is fejezzük az első pár életévünkben. Szerencsés esetben, biztonságos érzelmi kötődést biztosító környezetben felnőttkorunkra sem veszítjük el a kapcsolatot a testünkkel. De sajnos nem ez a jellemző. Többnyire kisiskolás korunkra alig marad önazonos, önkifejez/het/ő megélés. Többnyire lekapcsolódunk a zsigeri érzéseinkről, a testünkről, a testünk állapotjelentéseiről. Gyakran sportolunk, amikor pihenésre lenne szükségünk vagy nincs kedvünk megmozdulni, amikor pont arra lenne szükségünk.
Amikor felvesszük az élő, jelen idejű kapcsolatot a testünkkel, végre és újra hozzáférünk, ahhoz a bölcsességhez, ami velünk született. Egészen más minőségűvé válik egy egyszerű nyújtózkodás is. Érezzük, hogy mi jó nekünk és mi nem. Hogy mire van szüksége a testünknek, és mire nincs. Hogy éppen átmozgatásra, erősítésre vagy nyújtásra. Hogy milyen mozgás esne jól, séta, úszás, tánc, súlyzózás vagy jóga, tajcsi. Amint ráhangolódunk a a testünkre, úgy jön ösztönösen, hogy épp mi lenne jó.
Az alábbi módokon tudom segíteni a folyamatodat:
- Kezdő egyéni óra - NMPT vezetett testérzékeléssel 15.000 Ft
- Csoportos óra - NMPT vezetett testérzékeléssel 5.000 Ft
- Haladó egyéni vagy csoportos óra - NMPT alkalmazása különböző mozgásformákra
- NMPT workshop (6 óra) 25.000 Ft
- Ingyenes videó anyagok
- Online tanfolyamok
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése